Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czy da się dziś żyć bez pralki?

Pralka jest urządzeniem mechanicznym służącym do prania ubrań. Dziś nie jest ona niczym nadzwyczajnymi i znajduje się w każdym domu. Posiadamy różne pralki, którymi są automaty do prania odzieży. Choć różnią się pomiędzy sobą ilością funkcji, lecz podstawowe czynności, jak prane, płukanie i odwirowywanie wykonuje każda z nich.

Trochę historii pralki

Pierwsza pralka z bębnem została zbudowana przez wynalazcę amerykańskiego w połowie dziewiętnastego wieku. Wniosła ona rewolucję w gospodarstwie domowym, gdyż pozwalała odpocząć kobiecym rękom, które wcześniej musiały prać na tarze.

Tara była metalową, falowaną i oprawioną blachą służącą do pocierania o nią namydlonej brudnej odzieży. Pranie można było wykonywać nad wodą lub po wyciągnięciu wody ze studni prać w balii na podwórku. Lecz jeszcze wcześniej przed wynalezieniem tary pranie odbywało się przy użyciu kijanek. Był to kawałek kija lub drewniana łopatka, którą uderzano wielokrotnie w namoczone i namydlone pranie. Praca taka była jeszcze cięższa i odbywała się przy rzece lub jeziorze, bo pranie wymagało stałego dostępu do wody i przy okazji można było wypłukać pranie w jeziorze lub rzece. Jeden i drugi rodzaj prania wymagał wiele siły i czasu od kobiet, bo tylko one się tym zajmowały. Wynalezienie pralki było wybawieniem dla kobiet, które czasem nie mogły wykonywać tak ciężkiej pracy z powodu choroby, niepełnosprawności, ciąży, czy starości. Już samo przyniesienie mokrej odzieży z nad rzeki do domu było ciężką i wyczerpującą pracą dla kobiet.

Dziś pranie jest o wiele łatwiejsze, gdyż zdecydowana większość osób pierze w pralkach automatycznych. I w tym przypadku także mężczyźni, którzy dawniej stronili od prania nawet w pralkach wirnikowych typu „Frania”, to dziś dość chętnie korzystają z pralek automatycznych.

Pralki elektryczne rozpoczęto konstruować od końca dziewiętnastego wieku. Pierwszą z nich skonstruowano na początku dwudziestego wieku i posiadała ona drewniany lakierowany bęben. W Polsce przez wiele lat popularna była wspomniana już wyżej pralka wirnikowa „Frania”. Potem pojawiły się pralki półautomatyczne, które znacznie ułatwiały pranie, lecz bardzo szybko zostały wyparte przez pralki automatyczne. Pierwsza programowana pralka automatyczna została wyprodukowana w Stanach Zjednoczonych w 1937 roku. Wykonywała ona takie czynności, jak pranie, płukanie, odwirowanie. Można też było ustawić temperaturę wody i szybkość obrotów. W naszym kraju pierwszą pralkę automatyczną dobrze znaną wielu osobom wyprodukowano na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku w ZZSD „Polar”.

Najnowocześniejsze pralki

W dwudziestym pierwszym wieku mamy bardzo nowoczesne pralki wyposażone w przeróżne funkcje. Możemy ustawiać nie tylko temperaturę, czas i szybkość wirowania, lecz również ustawiać programy do prania tkanin delikatnych, tkanin syntetycznych, bawełnianych, albo bardziej lub mniej zabrudzonych. Możemy pranie poddać gotowaniu lub skrócić czas prania. Jest również możliwość zaprogramowania czasu rozpoczęcia prania, kontrolowanie czasu prania, a nawet redukcja piany. Nowoczesne pralki automatyczne posiadają również podświetlany bęben, możliwość elektronicznego zabezpieczenia przed zalaniem łazienki, zabezpieczenia przed dziećmi przy pomocy blokad, a także są energooszczędne i ograniczają zużycia energii.

W obecnej dobie każdy poszukujący może znaleźć pralkę dostosowaną dla jego gospodarstwa domowego, jak i do sumy przeznaczonej na pralkę. Najtańsze pralki automatyczne posiadające podstawowe funkcje można kupić już w granicach 800 – 1000 zł. Lecz za te najnowocześniejsze i wielofunkcyjne przyjdzie zapłacić nawet 6000 zł. Gdyż jest to nowoczesna pralko-suszarka, która jest wygodna, praktyczna, lecz też nietania. Dobrze, że na rynku jest szeroki wybór i pralko-suszarki innych marek kosztują mniej, bo już od 2500 zł. – 4000 zł.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment