Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dieta na cellulit – o czym warto pamiętać?

Te wgłębienia na udach… nie lubisz ich! Trudno uwierzyć, że je masz. To bardzo mało prawdopodobne, że tak się stało! Dowiedz się, dlaczego masz cellulit i jaka jest na niego dieta.

Cellulit to problem, który dotyka wielu kobiet. Nie zawsze jest on związany z nadmierną masą ciała. To sprawia, że kobietom trudno jest zredukować cellulit. Cellulit nie jest chorobą, ale może być oznaką pewnych stanów chorobowych w organizmie. Co to jest cellulit? Czy istnieje dieta, która leczy cellulit? Czy istnieją ćwiczenia, które redukują cellulit? Drogie Panie, zachęcam do lektury.

Co to jest cellulit?

Cellulit jest formą lipodystrofii. Jest spowodowany nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki łącznej i tłuszczowej w obrębie skóry. Tłuszcz podskórny może zmieniać się zarówno pod względem ilości, jak i struktury. Może stać się szorstki i nierówny. Wypycha tkankę łączną i znajduje się bliżej skóry, przez co jest bardziej widoczny. Słabe krążenie krwi może prowadzić do obrzęków w obszarach objętych cellulitem, co dodatkowo odsłania tkankę tłuszczową. Jest to zwykle widoczne w okolicach ud i pośladków. Wizualnie jest to efekt nierównej i niesfornej skóry. Problem ten dotyczy głównie kobiet.

Cellulit jest często postrzegany jako problem kosmetyczny. Jednak zaawansowane stadia cellulitu mogą wskazywać na poważne schorzenia, takie jak zakrzepy krwi lub żylaki. Cellulit powinien być traktowany jako oznaka poważnych zmian w organizmie.

Przeczytaj również: Czy na urządzeniach kuchennych znajduje się gluten? – https://dzienbezglutenu.pl/dieta-bez-glutenu/lhwr/urzadzenia-ryzyko-zwiazane-z-kontaktem-krzyzowym.html

Cellulit – przyczyny

Cellulit jest najczęściej powodowany przez:

  • Cellulit jest często związany z zaburzeniami równowagi hormonalnej – insuliny (ze względu na jej wpływ na tkankę tłuszczową) i estrogenu (ze względu na częstsze występowanie u kobiet).
  • Styl życia – Słabe nawodnienie, brak aktywności fizycznej, nadmierne spożycie sodu oraz dieta bogata w przetworzoną żywność mogą zwiększać ryzyko rozwoju cellulitu.
  • Genetyka – Niestety, jest to element niemożliwy do modyfikacji i zależy od naszych indywidualnych predyspozycji do gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Jak pozbyć się cellulitu?

Działania mające na celu redukcję cellulitu powinny być przede wszystkim przyczynowe. To znaczy, że muszą najpierw zidentyfikować przyczynę, a następnie starać się ją wyeliminować (jeśli to w ogóle możliwe). Siedzący tryb życia jest bardzo szkodliwy. Niedostateczna ilość ćwiczeń może spowodować, że przestanie działać pompa mięśniowa, co powoduje obrzęki i niedostateczne ukrwienie tkanek. Brak aktywności fizycznej może również prowadzić do zmniejszenia masy mięśniowej i gromadzenia się tłuszczu, co negatywnie wpływa na strukturę i jędrność skóry. Ze względu na wpływ na lipogenezę, spożywanie alkoholu jest również szkodliwe w kontekście tkanki tłuszczowej. Najlepiej jest ograniczyć spożycie alkoholu do niewielkich, sporadycznych ilości. Ważne są ćwiczenia fizyczne, a także właściwa regeneracja organizmu poprzez odpowiednią ilość snu i unikanie długotrwałego przebywania w pozycji stojącej. Zbyt intensywne ćwiczenia również mogą mieć negatywny wpływ na rozwój cellulitu. Niewystarczające spożycie płynów może powodować nadmierne obrzęki wbrew pozorom. Warto zainwestować w regularne nawadnianie organizmu za pomocą wód mineralnych, zielonej herbaty i kawy, które oprócz płynów dostarczają wapnia i magnezu.

Dieta na cellulit

Obecnie brakuje dowodów naukowych na temat wpływu diety na leczenie cellulitu. Jednak to niepożądane zjawisko występuje rzadziej u osób, które spożywają ograniczoną ilość cukrów rafinowanych lub produktów z przetworzonych węglowodanów. Ponownie, nie zalecam spożywania białego pieczywa, ciastek czy słodkich bułeczek jako głównego składnika diety. W niektórych publikacjach sugeruje się ograniczenie spożycia węglowodanów w celu poprawy jakości skóry i zmniejszenia wydzielania insuliny. Nie jest to jednak coś, do czego przywiązywałbym dużą wagę. Zwłaszcza, że otyłość i spożywanie rafinowanych węglowodanów są głównymi sprawcami pogarszającej się równowagi węglowodanowej organizmu. Chętnie jadłbym ich dobre źródła. Pełne ziarna są bogate w potas, który może zmniejszyć obrzęk podskórny.

Utrata wagi to kolejny dobry pomysł na walkę z cellulitem, zwłaszcza jeśli jesteś otyła lub masz nadwagę. Badanie przeprowadzone wśród osób cierpiących na cellulit i osób z nadwagą wykazało, że większość z nich zauważyła zmianę w wyglądzie swojej skóry po utracie tkanki tłuszczowej. Efekty były silniejsze u osób z wyższym wskaźnikiem BMI lub większą utratą tłuszczu z obszaru objętego cellulitem. Utrata wagi nie zawsze działa na Twoją korzyść. Połączenie zbyt szybkiej utraty wagi i braku aktywności fizycznej może prowadzić do zmniejszenia elastyczności tkanki łącznej. To z kolei może prowadzić do powstania cellulitu.

Ważne jest, aby dbać o wysoki potencjał antyoksydacyjny/przeciwzapalny naszej diety. Świeże warzywa, owoce (zwłaszcza sezonowe), orzechy (w diecie można uwzględnić 30 gramów migdałów, nerkowców lub orzechów włoskich dziennie). Ważne jest, aby zwrócić uwagę na podaż tłuszczów. Obejmuje to dostępność kwasów tłuszczowych omega-3 ze źródeł zwierzęcych i roślinnych. Ważne jest również wyeliminowanie tłuszczów przemysłowych, które mogą być źródłem kwasów tłuszczowych trans.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment