Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak walczyć z zaburzeniem lękowym

Zaburzenia lękowe są zaburzeniami nerwicowymi. Ludzie, którzy na to chorują na początku szczególnie bardzo często mylą z chorobami somatycznymi. Podczas tego zaburzenia pojawia się niepokój, strach, trudności z zasypianiem i bardzo duży stres. Człowiek jest tak przerażony, że nie potrafi się skupić na niczym innym tylko na sobie i swoich dolegliwościach. Bardzo często człowiek staje się z czasem hipochondrykiem, zaczyna szukać u siebie co chwilę kolejnych chorób, kiedy tak naprawdę wszystko siedzi w jego głowie, i albo on sam zaczyna szukać pomocy u lekarzy, albo ktoś z jego najbliższego otoczenia, który to zauważy będzie starał się mu wytłumaczyć, że najprawdopodobniej cierpi na zaburzenia lękowe i będzie próbował mu pomóc z tego wyjść.

Przyczyny

Na zaburzenia lękowe wypływają różne czynniki. Przede wszystkim, jeśli ktoś w rodzinie zmagał się z problemami na tle psychologicznym wtedy jest duża szansa na to, że dotknął i nas samych. Następnym czynnikiem mogą być trudne sytuacje, które wywołują u nas bardzo duży stres np. zmiana miejsca pracy, mieszkania, problemy z kredytem, ciąża, śmierć bliskiej osoby, egzaminy, przemoc czy jakieś inne traumatyczne wydarzenie. Kolejnymi czynnikami, które mogą wpłynąć są to choroby somatyczne szczególnie typu astma, cukrzyca, choroby serca. Według badań przyczyną do występowania zaburzeń lękowych może mieć również bardzo niska samoocena, czy perfekcjonizm.

Sposoby na zaburzenia lękowe

Żeby wygrać z tym zaburzeniem potrzebne są nam trzy rzeczy, czyli zaangażowanie, wytrwałość i cierpliwość. Leczenie zaburzeń lękowych może trwać od kilkunastu tygodni do kilkunastu miesięcy, jednak odpowiednio dobrane leki i psychoterapia potrafią zdziałać cuda.

Na początek na kartce bardzo dobrze jest wypisać co myślimy w danej chwili, jeśli mamy bardzo negatywne myśli, dobrze jest zamienić na pozytywne. Jeśli uważasz, że np. jesteś chory. na kartce napisz kilkanaście razy z rzędu, że jesteś zdrowy, silny i piękny. To tylko przykład po prostu chodzi o to, abyś spróbował zmienić swój tok myślenia i co kilka razy wracał do tej kartki.

Bardzo dobrym sposobem na zaburzenia jest medytacja. Włącz na Youtube muzykę relaksacyjną, usiądź po turecku, zamknij oczy, wsłuchaj się w muzykę i powoli rób wdech i wydech, aż poczujesz błogi spokój.

Pomyśl nad zdrowszym trybem życia. Nie chodzi o to, abyś „poszedł pobiegać i Ci przejdzie”. Nie o to chodzi. Euforia pojawiająca się po treningu potrafi zdziałać cuda. Po treningu czujemy się lepiej, zaczynamy również myśleć o tym, że zrobiliśmy coś pożytecznego dla siebie.

Podczas leczenia warto jest odłożyć na jakiś czas na bok ważniejsze plany typu wyprowadzka czy zmianę miejsca pracy. Pomimo oporów dobrze jest również spędzać czas z najbliższymi ludźmi, a jeśli takich nie masz wokół siebie dobrze jest zapoznać się z kimś np. na Facebooku, czy na Tinderze, ponieważ możesz znaleźć kogoś, kto zrozumie Twój problem i będzie Tobie raźniej. Teraz to Twoje zdrowie powinno być najważniejsze i to na nim powinieneś się skupić.

Jeśli ciężko Ci jest skupić się na czymś innym niż na sobie i swoich lękach możesz pomyśleć nad jakimś zwierzęciem np. pies, kot lub chomik. Kiedy skupiamy się na kimś innym mamy za mało czasu na zamartwianie się.

Zapamiętaj też jedną rzecz. Jak na ironię losu, jeśli czegoś się strasznie boimy to, zamiast uciekać warto jest spędzać czas blisko tego miejsca, rzeczy czy ludzi. Dzięki temu oswajamy się i z czasem ten lęk robi się coraz mniejszy.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment