Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak wybrać śpiwór?

Zew przygody drzemie w każdym z nas i nie warto go w sobie tłumić, jeśli da już o sobie znać. Należy wyjść mu na przeciw, bo w życiu chodzi o to, żeby łapać je garściami za grzywę i wyciskać z niego tak dużo, jak tylko się da. Kiedy zdecydujemy się na podróż w dziewicze rejony, musimy się odpowiednio przygotować do tego przedsięwzięcia. Jednym z kluczowych zakupów, jakich musimy dokonać, jest ten dotyczący śpiwora.

Decydując się na podróżowanie z domem na plecach (szerzej znanym jako,,namiot”) musimy zadbać o odpowiednio wygodne i – najważniejsze – CIEPŁE miejsce do spania. Czymś, czego będziemy potrzebować, jest śpiwór. Podzielić je można na kilka sposobów, najpopularniejszy dotyczy materiału, jakim są wypełnione. I tak mamy do czynienia ze śpiworami puchowymi oraz śpiworami syntetycznymi.

Śpiwory puchowe są droższe, jednak posiadają znacznie więcej zalet. Przede wszystkim kluczowa jest znacznie mniejsza waga względem syntetycznych odpowiedników oraz właściwości termoizolacyjne. Z tego powodu sięgają po nie zawodowcy na polu turystycznym i ci, którzy potrzebują komfortu cieplnego niezależnie od ceny – a więc alpiniści, himalaiści i ludzie wybierający się w góry w zimie.

Dla wszystkich innych sklepy przygotowały jednak atrakcyjną i tańszą alternatywę. Śpiwory syntetyczne wypełnione są (jak sama nazwa wskazuje) sztucznym materiałem, co odbija się na ich większej wadze oraz komforcie cieplnym. Potrafią być jednak kilkakrotnie niższe od puchowych odpowiedników zapewniając przy tym wymagane właściwości, w związku z czym są doskonałym wyborem dla wszystkich aspirujących do miana podróżników oraz tych, którzy potrzebują jakiegoś worka na spontaniczne lub mniej wymagające wyprawy.

Wiedząc już na jaki rodzaj śpiwora chcemy się zdecydować, musimy wiedzieć jakimi parametrami musi się on cechować. Z pomocą przychodzi nam tutaj europejska norma EN 13537. Dzięki niej możemy oszacować, jaki śpiwór jest nam niezbędny. Jak korzystać z danych według tego standardu? W telegraficznym skrócie – wartość Tmax określa warunku, w jakich dorosłemu mężczyźnie zacznie być gorąco, Tcomfort – wartość, gdzie przeciętny człowiek może bez problemu spędzić noc, Tlimit – wartość, gdzie przeciętny człowiek jest w stanie spędzić noc w pozycji embrionalnej, zaś Textreme – wartość, podczas której przeciętny człowiek jest w stanie przetrwać noc z objawami hipotermii, jednak zaśnięcie na sześć godzin grozi zamarznięciem. Każdy człowiek jest inny, wobec tego jeśli czujemy się typowymi zmarźluchami, powinniśmy odjąć kilka stopni od prezentowanych w tabeli.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment