Liczne korzyści oferowane przez waluty cyfrowe sprawiają, że z dnia na dzień przybywa osób, które pragną wkroczyć w świat płatności cyfrowych. Stąd częste pytanie o to, jak zacząć korzystać z kryptowalut. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy założyć portfel, zakupić pierwsze tokeny i nauczyć się nimi posługiwać. Chociaż początkowo niektóre funkcje mogą onieśmielać, spokojnie, same płatności nie różnią się wiele od tych, które oferuje nam bankowość elektroniczna.
Jak założyć portfel kryptowlalutowy?
Pierwszą kwestią jest stworzenie portfela, na którym będziemy mogli przechowywać waluty cyfrowe. Do wyboru są cztery różne portfele: przeglądarkowe, desktopowe, mobilne oraz sprzętowe. Pierwsze trzy świetnie sprawdzą się przy codziennych płatnościach, ale ze względu na bezpieczeństwo, nie należy na nich przechowywać dużych ilości kryptowalut. Wyjątkiem są cold wallety desktopowe, w których waluty cyfrowe pozostają w środowisku offline i nie mogą paść ofiarą hackerskich ataków.
Portfele sprzętowe są najbardziej funkcjonalne, a zarazem, najbezpieczniejsze. To niewielkie urządzenie, na którym instalujemy aplikacje do obsługiwania kryptowalut. W ten sposób, portfel sprzętowy może przechowywać nawet ponad setkę różnych kryptowalut w jednym miejscu. Liczne zabezpieczenia sprawiają, że nasze tokeny są w pełni bezpieczne. Minusem tego rozwiązania jest jednak cena – portfel kryptowalutowy kosztuje nawet kilkaset złotych.
Samo założenie portfela jest bardzo proste. Wybieramy aplikację lub program, obsługującą naszą walutę cyfrową. Przy rejestracji wystarczy adres e-mail oraz hasło (zadbajmy o to, aby było szczególnie mocne). Do tego należy zapisać 12- lub 24-wyrazowy seed. To kopia zapasowa, która posłuży do odbudowania portfela w innym miejscu, gdy np. zapomnimy hasła lub wydarzy się inna, losowa sytuacja.
Jak kupić pierwsze kryptowaluty?
Po założeniu portfela można przejść do zakupu pierwszych walut cyfrowych. Najwygodniejszym sposobem są kantory kryptowalut online, w których nie trzeba podawać danych osobowych, o ile kupujemy niewielką ilość tokenów. Dostępne są również giełdy kryptowalutowe, ale w tym miejscu trzeba przejść proces weryfikacji tożsamości. Na giełdzie kupujemy tokeny bezpośrednio od innych użytkowników. Jeszcze inną metodą są bitomaty, czyli odpowiedniki bankomatów w świecie walut cyfrowych. Można do nich wpłacić gotówkę, która zostanie przeliczona na waluty cyfrowe.
Jeśli zależy Ci na szybkich i prywatnych płatnościach, wybierz najpopularniejsze kryptowaluty, które są obsługiwane przez dużą liczbę pośredników. Zaliczymy tu przede wszystkim Bitcoina, Ethereum, Litecoina, Ripple, a także Tethera (stable coin, który utrzymuje wartość dolara amerykańskiego). W przypadku zdecydowanej większości giełd i platform inwestycyjnych, takie kryptowaluty osiągają największą płynność, dzięki czemu nie ma problemu z ich zakupem.
Przelewanie kryptowalut na adres portfela kryptowalutowego
Gdy udało Ci się zakupić pierwsze kryptowaluty, należy je przelać do przygotowanego wcześniej portfela. Przechowywanie ich w portfelach przeglądarkowych dostarczanych przez popularne giełdy jest ryzykowne. Wypłata środków jest bardzo prosta. Wystarczy wybrać kwotę, a następnie wpisać adres naszego portfela. Jest on złożony z ciągu losowych liczb i cyfr.
I tu pojawia się istotna kwestia, o której muszą pamiętać osoby, które zastanawiają się, jak zacząć korzystać z kryptowalut. Biorąc pod uwagę skomplikowany ciąg cyfr i liczb, tylko nieliczne osoby są w stanie nauczyć się go na pamięć. Większość osób odpala portfel, kopiuje jego adres i wkleja na giełdzie lub innym miejscu, celem przelania środków. Jest to prawidłowa technika, ale pod jednym warunkiem. Dokładnie sprawdź, czy oba adresy pokrywają się ze sobą. Dopiero wtedy zatwierdź transakcję.
Czy płatności kryptowalutowe są bezpłatne?
To zależy od wybranej waluty cyfrowej, ale w zdecydowanej większości przypadków, od transakcji pobrana zostanie niewielka opłata. W przypadku zdecentralizowanych walut cyfrowych, moc obliczeniową potrzebną do działania sieci dostarczają inni użytkownicy zwani górnikami lub delegatami. Taka transakcja jest wynagrodzeniem dla ich pracy. Mamy kryptowaluty ze stałą prowizją, a także takie, w których użytkownik sam określa jej wysokość i ma to wpływ na czas oczekiwania. Wyższa prowizja sprawia, że nasza operacja jest traktowana priorytetowo i szybciej dotrze do odbiorcy. W przypadku wielu kryptowalut, przelew środków odbywa się natychmiastowo i dociera na adres odbiorcy w ciągu kilku sekund.
Jak realizować płatności w kryptowalutach?
Wiesz już w jaki sposób założyć portfel, zakupić kryptowalutę oraz przelać ją na swój portfel. No dobrze, ale jak zacząć korzystać z kryptowalut? To proste. Coraz większa liczba sklepów internetowych oraz serwisów usługowych udostępnia wśród metod płatności także waluty cyfrowe. Wystarczy wybrać taką metodę, a następnie postępować zgodnie z instrukcją pośrednika, np. PayU. Bardziej tradycyjnym sposobem jest po prostu przelew na wskazany adres portfela kryptowalutowego. Wystarczy po prostu wskazać kwotę oraz adres, na który ma trafić nasz przelew.
Co ciekawe, waluty cyfrowe nie są już tylko metodą płatności online. Coraz częściej korzystamy z nich także w lokalach stacjonarnych, np. w sklepach spożywczych. Mapa adopcji Bitcoina stale się rozszerza. W sieci możesz wygodnie sprawdzić, które lokale w Twoim mieście obsługują kryptowaluty. Możesz także sprawdzić, gdzie zlokalizowane są najbliższe bitomaty.
Dlaczego warto korzystać z kryptowalut?
Ponieważ jest to szybka, wygodna i co najważniejsze, dyskretna forma płatności. Niektóre z kryptowalut oferują całkowitą anonimowość i są alternatywą dla tradycyjnych płatności bankowych obciążonych dużym nadzorem finansowym. Ponadto, jeśli zastanawiasz się, jak zacząć korzystać z kryptowalut oraz czy warto, pamiętaj, że waluty cyfrowe to przyszłość. Na technologii blockchain bazuje coraz więcej innowacyjnych projektów z branży IT, transportowej, produkcyjnej czy usługowej. W związku z tym, stale poszerza się lista możliwości oferowanych nam przez kryptowaluty.