Malowanie i uszczelnianie podłoży betonowych może zwiększyć ich trwałość, przedłużyć ich żywotność i odmienić wygląd powierzchni. Jednak w tym zadaniu jest coś więcej niż tylko wylewanie farby na betonową powierzchnię i nadzieja na najlepsze rezultaty. Aby z powodzeniem pomalować powierzchnię betonową, konieczne jest właściwe przygotowanie, odpowiednia farba do betonu na zewnątrz i odpowiednia technika malowania. Z tych powodów zwykle najlepiej jest po prostu zatrudnić profesjonalistów, którzy specjalizują się wmalowaniu powierzchni betonowych. Jeśli jednak wolisz sam zająć się tym zadaniem, ważne jest, aby przeprowadzić badania i zwrócić szczególną uwagę na typowe błędy popełniane przez innych majsterkowiczów. Oto pięć błędów, których należy unikać podczas malowania zewnętrznych powierzchni betonowych.
Farba do betonu na zewnątrz wymaga przygotowania powierzchni
Jak prawdopodobnie czytałeś na etykiecie, farba do betonu na zewnątrz wymaga pewnego przygotowania, które stanowi o co najmniej połowie sukcesu w przypadku każdego malowania. To samo dotyczy wewnętrznych powierzchni betonowych. W rzeczywistości przygotowanie betonu pod powłoki akrylowo silikonowe jest szczególnie ważne, biorąc pod uwagę porowatą naturę betonu — brud, kurz, gruz, wilgoć i inne elementy, które mogą łatwo dostać się do porów i pęknięć nagiego betonu. Równie istotne zagrożenie stanowi nacisk z góry i spod powierzchni, który może prowadzić do pęknięć, wżerów, odprysków itp. Jeśli nie zajmiesz się tymi sprawami przed malowaniem, tylko przedłużasz to, co nieuniknione. Dlatego upewnij się, że wykonałeś niezbędne prace przygotowawcze przed malowaniem, w tym:
- Oczyszczanie malowanej powierzchni
- Skrobanie i szlifowanie starej farby
- Odkurzanie resztek gruzu
- Wypełnianie pęknięć i dziur
- Gruntowanie powierzchni
Celem tych prac przygotowawczych jest wypielęgnowanie gładkiej, czystej i chłonnej powierzchni na napływającą farbę do podłóg.
Jakich warunków wymaga farba do betonu na zewnątrz?
Po przygotowaniu samej powierzchni warto również przygotować otoczenie, aby stworzyć optymalny klimat do nakładania i utwardzania, którego wymaga farba do betonu na zewnątrz. Jeśli jest zbyt wilgotno, zbyt sucho, zbyt gorąco lub zbyt zimno, możesz napotkać problemy na różnych etapach procesu i malowanie zakończyć się słabymi wynikami. Różne rodzaje powłok będą miały nieco inne instrukcje w tym zakresie, ale ogólnie rzecz biorąc, aby uzyskać najlepsze wyniki, najlepiej malować, gdy temperatura mieści się między 20 a 25 stopni. Poziom wilgotności względnej powinien wynosić około 35%. Jeśli warunki klimatyczne są daleko od tych przedziałów, być może trzeba będzie poczekać, aż warunki zewnętrzne będą sprzyjać (tj. środek wiosny, wczesne/późne lato, wczesna jesień).
Przy tak wielu różnych markach i odmianach farb do betonu na rynku może być trudno wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb. Upewnij się, że twój produkt jest przeznaczony do użytku na zewnątrz. Farba do betonu na zewnątrzma tendencję do zawierania większej ilości lotnych związków organicznych (LZO), które mogą być szkodliwe dla zdrowia podczas wdychania. Tak więc, jeśli malujesz w pomieszczeniach, upewnij się, że stosujesz epoksydową farbę do podłóg o zerowej lub niskiej zawartości LZO, aby zminimalizować to ryzyko. Im więcej badań wykonasz w tych sprawach, tym bardziej będziesz pewny swojej decyzji.
Farba do betonu na zewnątrz wymaga czasu na wyschnięcie
Po pomyślnym pomalowaniu betonowych podłóg możesz wydawać się, że cała praca została zakończona. Warto jednak zachować ostrożność z używaniem świeżo pomalowanej powierzchni, aby umożliwić prawidłowe utwardzenie i wyschnięcie powłoki. Całkowite wyschnięcie farby do betonu na zewnątrz może zająć nawet 48-72 godzin, więc zaplanuj unikanie tego obszaru przez kilka dni przed deptaniem po nim. Jeśli nie pozwolisz, aby powłoka dobrze wyschła, możesz zanieczyścić powierzchnię lub rozmazać jej warstwę nawierzchniową. Jeszcze raz przeczytaj instrukcję swojego produktu, aby dokładnie wiedzieć, jak długo czekać przed ponownym użyciem pomalowanej powierzchni.