Za co odpowiadają leukocyty w moczu? Wyszukują bakterie i wirusy, aby wykształcić przeciwciała zwalczające infekcje. Bez nich nie bylibyśmy w stanie przeżyć nawet kataru. Mogą żyć do 20 lat, zapamiętując przebyte choroby i stojąc na straży przed ich powrotem. Norma leukocytów w moczu wynosi 1-3. Liczba ponad normę może okazać się niebezpieczna, dlatego np. leukocyty u ciężarnej powinny być systematycznie monitorowane.
Leukocyturia – za wysokie leukocyty w moczu
Najczęstszą przyczyną są bakterie, rzadziej wirusy, pasożyty czy grzyby. Leukocyty są w stanie poradzić sobie z większą infekcją, ale nie zawsze ich liczba wraca później do normy. Bakterie mogą prowadzić do większości poważnych chorób, które powodują pomnożenie białych krwinek w czasie schorzenia. Na ogół spotykane zapalenie układu moczowego lub schorzenie układu rodnego i narządów jamy brzusznej objawiają się zmianami w moczu takimi jak kolor, woń i konsystencja (ropomocz). Inne zaburzenia wywoływane przez bakterie, to:
- ostre i przewlekłe zakażenie układu moczowego – osoba walcząca z dolegliwością cierpi na tak zwane objawy dyzuryczne, czyli ból i pieczenie przy częstym i nagłym oddawaniu moczu, bolesne parcie na pęcherz oraz trudności z trzymaniem;
- zapalenie przydatków – kobiece zapalenie jajników i jajowodów. Objawia się bólem podbrzusza nasilającym się w trakcie stosunku. Promieniuje do ud i pachwin. Złe samopoczucie potęgują wymioty, biegunki i ogólne osłabienie organizmu. W niektórych przypadkach zakażenie bakterią wywołującą zapalenie przydatków można rozpoznać poprzez wzmożoną żółtą wydzielinę z pochwy;
- zapalenie wyrostka robaczkowego – towarzyszy mu zupełnie inny rodzaj bólu, tym razem w okolicy pępka, który przemieszcza się w okolice prawego dołu biodrowego. Nasila się w trakcie ruchów, kaszlu i towarzyszy mu stan gorączkowy nieprzekraczający 38 stopni. Jak w przypadku innych dolegliwości cechuje się częstym oddawaniem moczu.
- schorzenia nerek – cechuje je różnorodność, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie jednej z nich i rozpoczęcia leczenia we wczesnym stadium. Śródmiąższowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek, czy kamica nerkowa posiadają podobne do siebie symptomy, którymi są gorączka, objawy dyzuryczne, nudności, wymioty, ból w okolicy lędźwiowej (w przypadku kamicy nerkowej ból kolkowy promieniuje do pachwiny), krwiomocz. Natomiast kłębuszkowe zapalenie nerek przyjmuje postać przewlekłą, której towarzyszą osłabienie, niedokrwistość, niedobór fosforu i wapnia oraz ostrą, która skutkuje w zmaganiu się z zespołem nefrytycznym (krwiomocz, białomocz, nadciśnienie tętnicze) i ostrą niewydolnością nerek.
Leukocyty bez bakterii w moczu
Zanim z przerażeniem pobiegniesz do lekarza, sprawdź swoją domową apteczkę lub spójrz na ostatnie anomalie zdrowotne, z którymi się zmagałeś. Jeżeli zażywałeś lub dalej zażywasz leki na walkę z nowotworem, przeciwgruźlicze, moczopędne, kontrolujące ciśnienie, na choroby serca lub po prostu byłeś obłożnie chory i przepisano ci silny antybiotyk, nadwyżka liczby leukocytów w moczu jest usprawiedliwiona. Jednak dla pewności udaj się na dodatkowe badania. Można się z nich dowiedzieć nie tylko o liczbie białych krwinek, ale także o wpływie przyjmowanych leków na organizm, skutkach diety, jej niedoborach, poziomu glikemii, bądź skutkach zaburzeń odżywiania i przebytych głodówkach.
Leukocyty w moczu w ciąży
Zwielokrotnienie leukocytów w moczu ciężarnej kobiety jest w pierwszej kolejności usprawiedliwione aktywnością płodu, który uciska na pęcherz. Wówczas, kobieta nie jest w stanie opróżnić go dostatecznie, co prowadzi do rozwijania się bakterii w zalegającym moczu. Przyjmując odpowiednią ilość wody i stosowanie wywarów herbacianych powinno pomóc, jednak trzymanie ręki na pulsie jeszcze nigdy nikomu nie zaszkodziło. Test na leukocyty w moczu może pomóc w szybkim rozpoznaniu przez lekarza prowadzącego. Zakażenia pęcherza i cewki moczowej są jednak najczęstszą przypadłością ciężarnych.