Przestępstwa w sieci

Niewątpliwie Internet ułatił życie w wielu aspektach. Coraz więcej spraw (nawet urzędach) można załatwić online. Internet daje możliwość zdalnej pracy. Coraz więcej czasu spędzamy w sieci. Może zainteresuje Cię również: darmowe gry hazardowe 777, czyli rozrywka którą obecnie zawsze możemy mieć pod ręką. Taka tendencja spowodowała również, że wzrosła również liczna przestępstw w Internecie. Dlatego warto zapoznać się z niektórymi metodami działań oszustów internetowych. Większą wiedzą na ten temat pozwoli uniknąć problemów oraz zachować czujność. Najczęściej oszuści docierają do potencjalnej ofiary poprzez kontakt w wiadomości e-mail. Dlatego warto zaprzestać otwieranie wiadomości w skrzynce pocztowej pochodzące z nieznanych źródeł.

Jednym ze znanych sposobów oszustw za pośrednictwem skrzynki e-mail są tzw. oszustwa loteryjne. Przestępcy za pośrednictwem fałszywych kont wysyłają informację o wygranej w loterii. Warunkiem otrzymania nagrody jest jednak przelew środków na podane konto bankowe. Oszuści są na tyle kreatywni, że często podają prawdziwe dane firm loteryjnych.
Innym znanym sposobem wyłudzenia pieniędzy w sieci są tzw. oszustwa nigieryjskie. Przestępcy podszywają się za krewnego bądź znajomego, który chciałby odzyskać pieniądze np. od kogoś z Nigierii. Fałszywy krewny za pomoc finansową obiecuje podzielić się odzyskaną kwotą. Jednak po przesłaniu środków kontakt się urywa.

Kolejnym sposobem wyłudzenia pieniędzy przez internetowych oszustów są tzw. oszustwa matrymonialne. Wiadomości są wysyłane rzekomo od młodych dziewczyn np. Ukrainek, którym brakuje pieniędzy na podróż.

Ostatnio spotkałam się z wiadomościami – groźbami. W treści wiadomości jest informacja, że jeśli po określonym czasie konkretna kwota nie wpłynie na konto bankowe, wówczas do wszystkich kontaktów zostaną wysłane żenujące wiadomości związane z odwiedzaniem stron dla dorosłych.

Osoby trzecie wchodząc w posiadanie naszego adresu e-mailowego oraz innych danych nieczęsto za naszą niewiadomą zgodą. Często praktyką jest, że przy zawieraniu umów, zakładaniu kont internetowych, nie czytamy uważnie oświadczeń, które dopięte do tych kont, umów. Nieczęsto zawarta jest w nich zgoda na przetwarzanie naszych danych przez inne osoby, instytucje niż podmioty wymienione w umowie. Warto pamiętać, ze zgodnie z ustawą RODO zgody te można w każdej chwili wycofać.

Świadomość ludzi związana z przestępczością w Internecie z roku na rok rośnie. Dlatego cyberprzestępcy znajdują sprytniejsze sposoby działania. Coraz więcej w ostatnim czasie słyszy się o włamaniach na konta użytkowników portali społecznościowych. Po zajęciu konta w imieniu użytkownika oszuści wysyłają wiadomości z prośbą o pożyczkę. Aby zapobiec tego typu praktykom warto zakładać konta z silnymi, trudnymi do odszyfrowania hasłami oraz zabezpieczyć urządzenie w programy antywirusowe i antyszpiegowskie.

Kreatywność cyberprzestępców jest coraz większa. Za każdym razem należy zachować szczególną ostrożność. Nie należy otwierać podejrzanych wiadomości, klikać w linki wiadomości nieznanego pochodzenia, zakładać silne hasła oraz zabezpieczyć urządzenie w programy antywirusowe. Należy również pamiętać, aby nie podawać swoich danych w przypadkowych miejscach, postronnym osobom. Podejrzanie wyglądająca strona banku powinna wzbudzić naszą czujność. Szczególna ostrożność pomoże uniknąć problemów. Jednak gdy już dojdzie do przestępstwa, warto zawiadomić o tym fakcie policję. Dobrą praktyką jest też rozesłanie informacji na temat oszustów za pośrednictwem np. portali społecznościowych. Może takie działanie zniechęci przestępców.

Article Categories:
Chillout

Dodaj komentarz