Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Racjonalne odżywianie – kluczem do osiągnięcia wymarzonej wagi

Decydując się na zmianę diety w celu pozbycia się zbędnych kilogramów należy mieć na uwadze, że proces ten nie może być gwałtowny i radykalny. Nowa dieta to tak naprawdę trwała zmiana nawyków żywieniowych oraz prowadzenie zdrowszego stylu życia niż dotychczas. Dieta nie może powodować rozdrażnienia, ciągłego uczucia głodu ani być monotonna. W tym przypadku ważna jest także motywacja oraz podtrzymywanie jej na stałym, wysokim poziomie. Warto wiedzieć jakich błędów podczas odchudzania należy unikać, tak by cały proces przeszedł sprawnie a efekty cieszyły przez długie lata, bez obawy o efekt jojo.

Najczęściej popełniane błędy podczas odchudzania

Chęć szybkiej utraty wagi

Decydując się na rozpoczęcie procesu odchudzania należy pamiętać, że żadna cudowna dieta nie przyniesie trwałego efektu. Wiele osób liczy na szybko widoczne efekty, przez co drastycznie ogranicza kalorie oraz ilość spożywanych posiłków. Jest to idealny sposób na zmęczenie psychiczne i fizyczne organizmu a także na szybki powrót do wagi wyjściowej. Dużo lepszym rozwiązaniem jest chudnięcie powolniejsze ale systematyczne. Dzięki temu organizm nie przestawi się na tryb oszczędzania oraz gromadzenia energii oraz zapasów tłuszczu. Nie spowolni też  tempo przemiany materii. W celu dobrania odpowiedniego sposobu odżywiania warto skonsultować się z doświadczonym dietetykiem. Warto też poszerzać swoją wiedzę oraz aktualizować informacje na temat diet, suplementów wspomagających odchudzanie oraz racjonalnego sposobu żywienia. Sprawdzone informacje można znaleźć na blogu https://dietetyk.edu.pl/. Prezentowane na nim porady żywieniowe są systematycznie aktualizowane a za ich redakcję odpowiadają specjaliści z zakresu żywienia.

Spożywanie produktów o małej wartości odżywczej

Kolejnym rażącym błędem podczas zmiany diety jest brak dopasowania diety do potrzeb własnego organizmu. Posiłki należy tak komponować aby były nie tylko smaczne ale i zdrowe. Ich zadaniem ma być głównie dostarczanie wszystkich niezbędnych wartości odżywczych (w tym witamin i minerałów) niezbędnych dla wszystkich procesów życiowych. Warto wybierać produkty nieprzetworzone, z dużą zawartością błonnika pokarmowego. Należy unikać cukrów prostych, tłuszczy trans oraz dużej ilości pożywienia pochodzenia zwierzęcego (zwłaszcza czerwonego mięsa). Dzięki racjonalnemu odżywianiu zapobiega się napadom głodu, podjadaniu oraz częstym wahaniom nastroju.

Całkowita eliminacja tłuszczy w diecie

Wiele osób przechodząc na dietę decyduje się na całkowite zrezygnowanie z tłuszczu, zapominając o tym, że niektóre z tłuszczy są niezbędne a także pomocne w procesie odchudzania. Zdrowe tłuszcze pozwalają na lepsze wchłanianie witamin A,D,E i K. Decydując się na produkty z obniżoną zawartością tłuszczu wiele osób nie zdaje sobie sprawy że większość z nich posiada dodatkową porcję cukru.

Za mała ilość wypijanej wody

Regularne picie wody podczas diety sprzyja odchudzaniu. Następuje przyspieszenie metabolizmu, organizm zaczyna działać sprawniej i efektywniej. Co ważne, woda jest niezbędna do zapewnienia prawidłowej i wydajnej pacy mózgu oraz każdego narządu człowieka. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien dziennie pić od 2,5 do 3 litrów wody, a podczas gorących dni oraz wysiłku fizycznego jeszcze więcej. Woda pomaga oczyścić organizm z nagromadzonych toksyn dlatego jest polecana na diecie oczyszczającej. Niejednokrotnie uczucie głodu jest mylone z uczuciem pragnienia, dlatego podejmując się diety odchudzającej należy spożywać ją regularnie, dzięki czemu uniknie się napadów głodu oraz nawyku ciągłego podjadania.

Szkodliwe unikanie i pomijanie posiłków

Zdrowe odżywianie to regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków. Wiele osób sądzi, że będąc na diecie schudnie szybciej jeśli pominie jeden lub dwa posiłki w ciągu dnia. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie metabolizmu, należy jeść niewielkie porcje pokarmu co 3-4 godziny. Dłuższe przerwy pomiędzy posiłkami spowodują wahania glukozy we krwi a także do insulinoodporności.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment