Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Remont łazienki? Prawdopodobnie czeka Cię wymiana instalacji wodnej

Odświeżenie wyglądu łazienki wiąże się często z dużą ilością prac remontowych. Nawet w trakcie całego procesu może okazać się, że odnowy wymagają rzeczy, które początkowo nie były brane pod uwagę. Z tego powodu warto starannie zaplanować remont, a do tego przygotować się na niekoniecznie miłe niespodzianki. Co zrobić, kiedy wymiany potrzebuje cała instalacja wodna? Sprawdźmy.

Od czego zacząć przygotowania?

Remont łazienki może zacząć się dosyć niepozornie. Wymiana płytek czy kabiny prysznicowej potrafi szybko rozwinąć się w jeszcze bardziej złożone prace, które dołożą nam obowiązków. Podczas przygotowań warto wziąć pod uwagę wszystkie rzeczy, które mogą wymagać odświeżenia lub całkowitej zmiany. To pomoże nam zaplanować zarówno kolejność zadań do wykonania, jak i budżet.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie modernizacje przydadzą się w naszej łazience, skorzystajmy z pomocy kogoś bardziej doświadczonego – może to być zaufany znajomy lub sprawdzony specjalista. Generalny remont zapewne nie obejdzie się bez wymiany instalacji wodnej.

Czy instalacje stalowe się sprawdzą?

Poprawa funkcjonalności przekłada się też na estetykę łazienki. Z tego powodu od razu warto wziąć pod uwagę rozwiązania, które nie tylko będą praktyczne, ale też poprawią wygląd tego pomieszczenia. Różnych inspiracji można szukać na blogach branżowych, gdzie nowości ze świata architektury naprowadzą nas na nowoczesne rozwiązania, które okażą się pomocne w codziennym życiu – przykładem jest dodanie urządzenia uzdatniającego wodę.

Choć wstępny projekt możemy wykonać samodzielnie, zmiany dotyczące konstrukcji oddajmy w ręce ekipy. Doświadczone osoby zweryfikują między innymi to, czy do naszej łazienki lepszym wyborem będą instalacje stalowe (przykłady poszczególnych elementów można sprawdzić na stronie: https://mateomarket.pl/instalacje-stalowe,c1383.html), miedziane, a może z tworzyw sztucznych.

Mimo że stal wyróżnia się wieloma zaletami, w przypadku instalacji wodnej nie zawsze jest pierwszym wyborem. Szeroki przekrój materiałów na rynku skłania do sięgania po rozwiązania mniej podatne na wilgoć. A nie wszystkie instalacje stalowe mogą się tym pochwalić.  Z tego powodu kluczowy będzie wybór elementów ze specjalnymi powłokami i części wykonanych ze stali odpornej na korozję, czyli rodzaju nierdzewnego lub węglowego ocynkowanego.

Co więcej, znacznie częściej stal stosuje się w instalacjach gazowych. Jednak w niektórych sytuacjach sprawdzi się też w łazience, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Za tym wyborem przemawia natomiast wytrzymałość na uszkodzenia, odporność na działanie wysokich temperatur, a także szczelność rur.

Alternatywy dla stalowych elementów – co wybrać?

Kiedy remont przeciąga się w nieskończoność, może zależeć nam na sprawnym zakończeniu prac. Szybszy montaż na starcie mogą zapewnić instalacje miedziane i z tworzyw sztucznych. To właśnie one stanowią alternatywę dla stalowych systemów. W zależności od warunków w danym domu sięgniemy zapewne po inne rozwiązanie, przy czym każde wyróżnia się innymi zaletami.

Do instalacji wodnych przydadzą się rury miedziane o najwyższym stopniu twardości lub rury „plastikowe” stworzone z różnych mieszanek tworzyw. W każdym razie ostateczna decyzja powinna opierać się na indywidualnych potrzebach.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]

Show CommentsClose Comments

Leave a comment