Ślub jest jednym z najważniejszych dni w życiu. W tym dniu państwo młodzi znajdują się w centrum uwagi. Oczy wszystkich gości skierowane są na młodą parę. Warto więc przygotować się do tego dnia. Poza tym przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje czynią polskie wesela wyjątkowymi. Odróżniają je od przyjęć w innych krajach oraz innych uroczystości rodzinnych.
Jeszcze długo przed uroczystością weselną mają miejsce tzw. zmówiny, czyli spotkanie rodziców przyszłych państwa młodych. W trakcie tego spotkania rodzina na możliwość lepiej się poznać oraz omówić szczegóły wesela.
W trakcie przygotowań do weselna istotne jest nie, tylko zadbanie o salę weselną, orkiestrę czy kupno obrączek. Znaczenie ma również termin. Według tradycji, aby zapewnić szczęście w małżeństwie, ślub powinien odbyć się w miesiącu zawierającym literę r w swojej nazwie. Powodzenie na nowej drodze życia, według przesądówm, przyniesie również dobrze skompletowany strój panny młodej, który powinien zawierać: coś nowego, coś pożytecznego, coś starego oraz coś niebieskiego.
Przed samym rozpoczęciem uroczystości weselnej następuje błogosławieństwo rodziców państwa młodych. Zgodnie z tradycją rodzice młodych błogosławią przyszłych małżonków krzyżem oraz czynią taki znak krzyża na ich czołach, życząc szczęścia.
W drodze do kościoła/urzędu stanu cywilnego na młodych mogą czekać tzw. bramy. Grupa ludzi (znajomych) uniemożliwia dalszą drogę przejazdu. Warunkiem kontynuowania dalszej trasy jest wykupne w postaci słodyczy czy alkohol. Aktualnie bramy są coraz bardziej kreatywne, uczestnicy przebierają się, inscenizują scenki.
Po wyjściu z kościoła para młoda obsypywana jest przez gości weselnych ryżem lub monentami na szczęście.
Po uroczystości ślubnej rodzice witają młodych małżonków chlebem i solą. Dawniej rytuał ten odbywał się przed domem. Aktualnie najczęściej ma on miejsce przed salą weselną. W trakcie tego rytuału młodzi karmią się wzajemnie posolonych chlebem oraz wypijają toast kieliszkiem wódki. Po toaście kieliszki są rzucane do tyłu w celu ich stłuczenia. Tłuczone szkło symbolizuje szczęście.
Istotnym elementem uroczystości weselnej jest pierwszy wspólny taniec państwa młodych. Młoda para tańczy do swojej ulubionej piosenki.
Żadne wesele nie może również odbyć się bez oczepin. Panna młoda rzuca welonem, pan młody muszką wybierając nową młodą parę spośród gości weselnych. Pod koniec oczepin na następuje tzw. taniec pod talerzyk. Goście weselni za taniec z panem lub panią młodą wrzucają pieniążki pod talerz. Będą gościem weselnym warto pamiętać o tym zwyczaju i przygotować pieniądze na tę okoliczność.
Nieodłącznym elementem każdego wesela jest również wspólne krojenie tortu weselnego oraz podziękowania dla rodziców.
Zwyczaje weselne mogą się różnić ze względu na region czy ustalenia pary młodej, jednak pojawiają się one na większości imprez weselnych. Jest to jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego warto zadbać o to żeby był wyjątkowy. Dzięki tradycyjnym zwyczajną uroczystość ta wyróżnia się od innych uroczystości rodzinnym. Znajomość tradycji weselnych jest ważne nie tylko dla pary młodej, ale również ich gości.