Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Co warto wiedzieć o agregatach prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które stanowi rezerwowe źródło energii elektrycznej, kiedy dochodzi do awarii sieci energetycznej. Na rynku dostępne są różne modele generatorów prądu, warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ich temat.

Agregat prądotwórczy – kiedy może się przydać?

Posiadacze agregatu prądotwórczego mogą pochwalić się tym, że posiadają na własność niezależne i bezpieczne źródło prądu. Docenia się je zwłaszcza w przypadku awarii sieci energetycznej. Dzięki niemu można podtrzymać funkcjonowanie podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego, a także pieca centralnego ogrzewania czy sprzętu elektronicznego. Urządzenie to może także zasilać narzędzia elektryczne, co szczególnie przydaje się na budowach, które nie posiadają jeszcze dostępu do zasilania z sieci. Dzięki agregatowi można cieszyć się o wiele większym komfortem funkcjonowania na kempingu czy w domu letniskowym.

W jaki sposób prawidłowo eksploatować agregat?

Aby agregat prądotwórczy przez dłuższy czas działał bez zarzutu, trzeba przestrzegać zasad jego prawidłowej eksploatacji i konserwacji. Najważniejsze – to zapoznać się z dostarczoną przez producenta instrukcją obsługi, która będzie zawierać wszystkie istotne informacje odnośnie danego modelu. Bardzo ważne, by paliwo w zbiorniku agregatu nie pozostawało na dłużej niż miesiąc – może doprowadzić bowiem do uszkodzenia silnika. Przed każdym uruchomieniem generatora prądu koniecznie trzeba sprawdzić poziom oleju i czystość filtra powietrza. Dobrze także pamiętać o tym, że wszystkie odbiorniki podłączone do niego powinny być sprawne, a ich podłączanie trzeba zacząć od tych o największym poborze mocy.

Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Oto kilka głównych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając agregat prądotwórczy:

  • moc – wartość, która określa, jaka może być łączna moc wszystkich urządzeń podłączonych do urządzenia. Wyznacznikiem mocy jest silnik. Uznaje się, że każdy agregat powinien posiadać około 30% zapasu w stosunku do łącznej mocy wszystkich podłączonych do niego urządzeń,
  • zużycie paliwa – agregaty wyróżniające się dużą zbiornikiem i niskim zużyciem paliwa mogą nieprzerwanie działać nawet przez jedną dobę bez konieczności uzupełnienia paliwa,
  • urządzenia wykorzystywane w domach jednorodzinnych powinny charakteryzować się pracą na tyle cichą, by nie utrudniać domownikom funkcjonowania,
  • gabaryty – osoby, które chcą wykorzystywać ten sam model w różnych miejscach, powinny wybrać model lekki i przenośny, najlepiej wyposażony w zestaw transportowy.

Jak przechowywać agregat prądotwórczy?

Konstrukcja urządzenia prądotwórczego pracującego na silniku spalinowym wymaga, aby użytkownik przestrzegał szczególnych zasad transportu i przechowywania. Przede wszystkim – agregat zawsze powinien być ustawiony w pozycji roboczej. Każda inna pozycja, nawet krótkotrwała, doprowadzi do zalania świecy i trwałego uszkodzenia filtra powietrza. Warto mieć to na uwadze chcąc, by agregat służył bezawaryjnie przez długie lata.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment