Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Gniazdo os — jak się go pozbyć?

Jeżeli zastanawiasz się, jak pozbyć się gniazda os, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się z niego, gdzie osy budują gniazda i jakie zagrożenie stwarza ich obecność. Poznasz również jedyny bezpieczny sposób neutralizacji gniazda os. 

Gdzie osy budują gniazda?

Osy budują gniazda w miejscach trudnodostępnych. W tym celu wykorzystują np. nory zwierząt i inne zagłębienia terenu, szczeliny w pniach drzew czy otwory w murach. Zdarza się również, że wygryzają korytarze w warstwie termoizolacji budynków i budują gniazda w ścianach. W takich przypadkach ich likwidacja bez profesjonalnego sprzętu wiąże się z poważnymi uszkodzeniami elewacji. 

Osy budują również zewnętrzne, szare i owalne gniazda. Mocują je zwykle w wysokich miejscach, np. pod dachem na strychu lub w garażu. Niektóre gatunki tego typu gniazda konstruują także poza budynkami w koronach drzew lub w gęstych krzewach. Bywa i tak, że gniazdo znajduje się w narożniku pomieszczenia, albo przyczepione jest do zewnętrznej ściany.  

Jakie zagrożenia stwarza gniazdo os?

Obecność gniazda os przede wszystkim stwarza ryzyko użądlenia. Niebezpieczeństwo potęguje fakt, że w przeciwieństwie do pszczoły, osa żądlić może wielokrotnie. Poza tym to agresywne owady, a niektóre osoby uczulone są na ich jad. Zresztą nawet zdrowy człowiek może znaleźć się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia, jeżeli osa użądliła wewnątrz jamy ustnej lub w okolice krtani. Pojawiający się wówczas obrzęk może doprowadzić do uduszenia. 

Poza tym budując gniazdo osy zwykle uszkadzają konstrukcję budynku. W przypadku elewacji oznacza to wygryzienie korytarzy i komory gniazdowej w warstwie termoizolacji. Uszkodzenie takie trudno naprawić tanim kosztem. Nie bez znaczenie jest również to, że z powodu obecności gniazda latem dużo os pojawia się w naszych wnętrzach już od wczesnych godzin porannych. 

Samodzielne usuwanie gniazda os — czy warto?

Jeżeli zauważysz gniazdo os, prawdopodobnie Twoją pierwszą myślą będzie to, aby jak najszybciej się go pozbyć. Uważaj jednak, ponieważ to niebezpieczne zadanie. Pamiętaj, że w jednym gnieździe mieszkać może nawet kilka tysięcy tych owadów. Zdecydowana większość z nich zaatakuje Cię, jeśli rozpozna zagrożenie. Dlatego wiele prób samodzielnego usunięcia gniazda os skończyło się licznymi użądleniami. 

Poza tym często już samo dostanie się w okolicę gniazda jest kłopotliwe. Kiedy szara bania wisi w najwyższym punkcie więźby dachowej albo przymocowana jest do gałęzi drzewa, trzeba użyć długiej drabiny lub nawet wysięgnika koszowego. A jeśli osy zbudowały gniazdo w elewacji, namierzenie jego położenia bez termowizyjnej kamery oznacza konieczność wykonania otworów inspekcyjnych i w konsekwencji zniszczenia fasady. 

Jak bezpiecznie zlikwidować gniazdo os?

Jedynym bezpiecznym sposobem likwidacji gniazda os, jest zlecenie wykonania tej czynności profesjonalistom. Straż pożarna zajmuje się tego typu sprawami wyłącznie wtedy, gdy owady takie, jak osy czy szerszenie bezpośrednio zagrażają ludziom. Oznacza to, że przyjadą do gniazda zlokalizowanego w np. w zamieszkałej części budynku lub na balkonie mieszkania. Jednak nie zneutralizują gniazda w garażu, koronie drzewa czy dziurze w ogródku. 

W takich sytuacjach jedynym wyjściem pozostaje wezwanie specjalistycznej firmy do usunięcia gniazda os. I w praktyce jest to właśnie najbezpieczniejszy sposób neutralizacji tego zagrożenia. Doświadczony technik dysponuje odpowiednim sprzętem, a przede wszystkim skutecznymi preparatami owadobójczymi, dzięki czemu może zneutralizować gniazdo os szybko i skutecznie. Przykładem może być np. zastosowanie kamery termowizyjnej do precyzyjnej lokalizacji gniazda os w elewacji na podstawie punktowych zmian temperatury (osy wydzielają ciepło). W ten sposób technik musi wykonać tylko jeden mały otwór w elewacji, przez który zaaplikuje insektycyd bezpośrednio do centrum gniazda, co bezpiecznie zlikwiduje wszystkie osy.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://dezpro.pl/gniazdo-os-w-elewacji-budynku-jak-sobie-z-nim-poradzisz/

Show CommentsClose Comments

Leave a comment