Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak podnieść niską samoocenę?

Na świecie jest bardzo dużo ludzi, którzy niestety mają niską samoocenę. To bardzo utrudnia życie zawodowe, jak i prywatne. Kiedy myślimy o sobie, że jesteśmy za głupi, za grubi, czy za biedni poczucie własnej wartości spada, a im częściej o sobie tak myślimy, tym więcej kompleksów pojawia się każdego dnia. Dopóki nie popracujemy nad swoją niską samooceną nigdy do końca nie będziemy szczęśliwi, a nawet gorzej, niska samoocena potrafi popsuć wiele planów, marzeń, co więcej może doprowadzić do tego, że będziemy mieć problemy zdrowotne na tle psychicznym. Dlatego warto jest spróbować podnieść swoją samoocenę. Praca może być długa i trudna, ale na pewno warta świeczki. Zobaczysz, że dzięki temu będziesz szczęśliwszy. W tym artykule przedstawię Ci kilka rad, które mogą podnieść Twoją samoocenę. Jeśli te rady niewiele Ci dadzą warto jest rozważyć terapię.

Przestań oglądać się na innych

Nie warto jest oglądać się na innych ludzi. Oni to oni, a Ty to Ty. Musisz żyć swoim życiem i skupiać się tylko na sobie. Warto jest realizować swoje cele i marzenia. Możesz codziennie wypisywać sobie na kartce jakieś małe swoje postępy np. przebiegnięcie 5 kilometrów bez żadnej przerwy, a na koniec dnia powiedzieć sobie, że jesteś świetna.

Zdystansuj się, a najlepiej oddal całkowicie się od ludzi, którzy sprawiają, że spadasz, zamiast iść w górę.

Z kim się zadajesz takim się stajesz, to przysłowie jest w stu procentach trafne. Kiedy przebywamy z ludźmi, którzy wiecznie narzekają na swoją figurę, bądź twarz, to z czasem sami zaczynamy się zastanawiać, czy przypadkiem my też nie mamy złej figury, czy twarzy. Jeśli spotkasz ludzi od których aż bije pozytywna energia w pewnym momencie zauważysz, że sam stajesz się pozytywną osobą.

Codziennie po wstaniu z łóżka mów sobie kilka razy z rzędu, że dzisiaj będzie dobry dzień.

Zostało udowodnione naukowo, że gdy powtarzamy sobie po spaniu, że dzisiaj będzie dobry dzień, ten dzień naprawdę staje się pozytywny, nawet jeśli pojawią się przeszkody w ciągu dnia warto jest uśmiechać się i starać się dążyć do tego, aby nie popsuć sobie tego uśmiechu.

Zrób listę rzeczy, które chcesz wyeliminować ze swojego życia

Pomyśl o tym, co takiego sprawia, że masz niską samoocenę. Wypisz najlepiej na kartce listę rzeczy, których chcesz się pozbyć i spróbuj powolutku je pokonać, z każdym dniem, miesiącem czy latem, jeśli będziesz systematyczny i wytrwały w dążeniu do celu zobaczysz z czasem, że z 10 problemów, które Cię dołują zrobi się jeden.

Myśl pozytywnie

Wiem, że jest to bardzo trudne do zrobienia, jednak nie jest to niemożliwe. Każdego dnia spróbuj, chociaż raz pomyśleć pozytywnie. Podczas egzaminu zamiast „nie uda mi się zdać” zmień sposób myślenia na „będzie dobrze”. Każdego dnia próbuj zwiększać tę liczbę pozytywnych myśli, jestem pewna, że z czasem nauczysz się pozytywnie myśleć.

Wypisz sobie najlepsze cechy, które w sobie cenisz

Na pewno takie masz tylko musisz posiedzieć, pomyśleć i wypisać. Jeśli już wypiszesz sobie w zeszycie te cechy każdego dnia je czytaj, a szczególnie w momencie, kiedy przestajesz w siebie wątpić. Jeśli jesteś w czymś bardzo dobra warto jest rozwijać to i pokazywać to światu.

Podniesienie swojej samooceny jest trudne, dlatego warto jest powiesić sobie na ścianie kilka tych rad i wdrożyć je w życie, a z czasem zobaczysz rezultaty swojej ciężkiej pracy.

Show CommentsClose Comments

Leave a comment